WSPÓŁRACA SZKÓŁ

WSPÓŁRACA SZKÓŁ Z POLIC  I NOWEGO ROZDOŁU NA UKRAINIE

Uczniowie będą się odwiedzać i poznawać swoje kraje. Będą uczestniczyć we wspólnych projektach i zajęciach edukacyjnych, artystycznych i sportowych. Spotkania po obu stronach polsko-ukraińskiej granicy będą służyć rozwijaniu przyjaźni i zdobywaniu doświadczeń w zakresie pozytywnych  relacji międzynarodowych. A przy tym - chodzi  o dobrą zabawę  dzieci i młodzieży z dwóch zaprzyjaźnionych miast. Takie są główne założenia Deklaracji Partnerstwa, podpisanej przez Gimnazjum nr 3 w Policach i Noworozdolski Kompleks Edukacyjny „Lider” w Nowym Rozdole na Ukrainie.

 

Porozumienie zostało podpisane podczas pobytu dzieci z Nowego Rozdołu w gminie Police. Spędziły tu kilkanaście, lipcowych dni 2014 roku. Ich pobyt został połączony z wypoczynkiem dzieci z Białorusi, z miejscowości Raduń w województwie grodzieńskim. W sumie – do Polic przyjechało 22 dwoje dzieci z Ukrainy i 13 z Białorusi, a towarzyszyło im 3 uczniów z Polic. Każda z grup miała swoich opiekunów. Wszyscy zostali zakwaterowani w gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Trzebieży. Ich pobyt wypełniło wiele atrakcji, jak wycieczki nad morze i do Laguny, udział w Neptunaliach i  Jarmarku Jakubowym, warsztaty bębniarskie i cyrkowe. Przed powrotem do domu każde dziecko otrzymało plecak szkolny z wyposażeniem. Całość została sfinansowana przez Gminę Police i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” Koło w Policach.

Police i Nowy Rozdół są miastami partnerskimi od 12 lat. Do tej pory – z uwagi na dużą odległość – spotkania nie mogły się odbywać zbyt często. Deklaracja o współpracy szkół może jednak zdynamizować te kontakty. Na przykład  jest pomysł, aby już podczas najbliższych ferii zimowych do Kompleksu Edukacyjnego „Lider”  pojechała delegacja nauczycieli z polickiego gimnazjum, natomiast burmistrz Polic Władysław Diakun już teraz  planuje zaproszenie do gminy Police jeszcze większej grupy dzieci i młodzieży z Nowego Rozdołu na przyszłoroczne wakacje.