Wystawa „Impresje Herbertowskie” Emilii Gowin

1 lutego o godz. 18.00 w holu Miejskiego Ośrodka Kultury w Policach odbyło się oficjalne otwarcie wernisażu  pt.„Impresje Herbertowskie”.
Wystawa Emilii Gowin poświęcona jest twórczości poezji „Księcia Poetów” Zbigniewa Herberta. Fotografie nawiązują do treści monodramu Wojciecha Wysockiego pt. „Życiorys” i stanowią niejako jego ilustrację. Spektakl można obejrzeć 5 lutego w polickim MOK-u.

Blisko 26 fotogramów o pokaźnych wymiarach zachwyca i „wciąga” widza w intrygujący świat poezji. Autorka wystawy poprzez swoje oryginalne i  jednostkowe spojrzenie na świat zilustrowała wiersze Zbigniewa Herberta, które Wojciech Wysocki wypowiada podczas spektaklu. Wizerunek aktora widnieje na fotografiach, jest on jednak przedstawiony w wyjątkowym świetle. Ujęty symbolicznie, nawiązując do „głębi” poezji Herberta. Zaskakujące metafory zostały przedstawione przedstawione poprzez ciekawe formy autorskiej fotografii Emilii Gowin.

O wystawie opowiadał mąż autorki. W niezwykle barwny, ciekawy sposób odsłaniał przed odbiorcami znaki, symbole, skojarzenia jakie wiążą się z każdą fotografią.  Dzięki temu geneza oraz „tajemnica” każdej ekspozycji stała się bliższa widzom, słuchaczom.

Na spotkaniu obecny był również Wojciech Wysocki. Aktor, podczas rozmów z entuzjastami sztuki, równie chętnie opowiadał o wystawie oraz o swoim spektaklu.

Wystawa eksponowana będzie do 15 lutego.

Zapraszamy!


Emilia Gowin-Pacuła
Jest absolwentką magisterskich studiów w zakresie dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim oraz kulturoznawstwa i europeistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim.  Jest autorką fotoreportaży i zdjęć publikowanych w tematycznych albumach. Wypracowała i uprawia głównie własne formy autorskiej fotografii artystycznej. Polegające na stosowaniu optycznych lub cyfrowych, impresyjnych, polichromatycznych i monochromatycznych, zwielokrotniających przekształceń i przebarwień fotografowanych rzeczywistych obrazów ludzi, zwierząt, przedmiotów, miejsc i zdarzeń. Nazywa je wielowidokowymi lub powidokowymi formami osobistego, wizualnego strumienia świadomości lub fotograficznymi fantasmagoriami. Uprawia tez fotografię kulturoznawczą i folklorystyczną. Jej prace prezentowane były na wielu wystawach krajowych i zagranicznych.

W 2004 roku miała indywidualną wystawę w Dublinie, zorganizowaną przez Ambasadę RP w Irlandii i Irlandzką Prezydencję Unii Europejskiej.

piątek, 5 lutego 2010 roku